Počasí dnes10 °C, zítra8 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Glosa dne: Trhy s napětím sledují skotský thriller

Trhy si zvykly, že geopolitické napětí má svůj původ buď na rusko-ukrajinských hranicích, nebo na Blízkém východě. V posledním týdnu se ale do popředí dostala překvapivě také otázka Skotska, kde má příští týden (18.9.) proběhnout referendum o nezávislosti.

Nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly strmý nárůst podpory samostatného Skotska a během víkendu se zastánci dostali poprvé do vedení. Nejnovější průzkum během včerejška sice připsal táboru pro odtržení o něco méně bodů. Varianta samostatného Skotska, se kterou na začátku roku počítal málokdo, ale zůstává velice reálnou variantou. Co by to znamenalo?

Největším problémem je institucionální nepřipravenost státního aparátu i soukromých firem na takovou variantu. Jedním z nejožehavějších problémů je otázka skotské měny. Vzhledem k vysoké finanční propojenosti s Londýnem si lze těžko představit rychlý přechod na novou skotskou měnu nebo například na euro. Pokud by Skotsko zůstalo v měnové unii s Británií, byly by tamní banky odkázány na likviditu z Bank of England, zatímco nová skotská vláda by s Londýnem mezitím musela dohodnout určitá fiskální pravidla (obdobu Paktu stability a růstu). Vznik samostatného Skotska by nastartoval vlnu napětí a nejistoty v britském bankovním sektoru – dvě velké skotské banky Lloyds  a RBS již otevřeně mluví o plánech na přesun do Londýna, v případě, že se Skotsko odtrhne od Spojeného království. Institucionální nejistota by v případě oddělení také pravděpodobně vedla k pozastavení velké části investičních projektů ve Skotsku. Celou Británii by tak lehce mohla vrátit do recese.

Z dlouhodobého hlediska by oddělení Skotska také oslabilo pozici Velké Británie ve všech nadnárodních organizacích včetně Evropské unie. A v Evropě by “úspěch” Skotů byl bezesporu velkým povzbuzením pro separatistické snahy jiných regionů jako například Katalánska nebo Baskicka. Ne náhodou jsou španělské akcie od konce minulého týdne pod tlakem. Na druhou stranu by takový výoj v dlouhém období mohl podpořit sílu společných evropských institucí a evropskou intergaci pod hlavičkou EU. 

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
jabures@csob.cz

Štítky Skotsko, Velká Británie, Blízký východ, Londýn, Evropská unie, Bank of England, Pakt stability a růstu, Jan Bureš, Evropa, Katalánsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Glosa dne: Trhy s napětím sledují skotský thriller  |  Blogy a komentáře  |  Drbna.cz

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.