Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Drbna.cz

RunCzech uvádí novou běžeckou aplikaci, nabídne jedenadvacet prověřených tras

pátek, 15. května 2015, 16:55

Endomondo, SportTracker či RunKeeper. Mít mobilní telefon vybavený některou z běžeckých aplikací dnes takřka patří k základní výbavě hltačů kilometrů. Jejich prostřednictvím zaznamenávají zdolanou trasu a vzdálenost, mohou sledovat své tempo a o výsledky a pokroky se dělit s přáteli.

V dnešní poměrně velké konkurenci si na sebe nelehký úkol vzal organizátor největších tuzemských běžeckých podniků RunCzech a i on uvádí novou běžeckou aplikaci. Nutno říct, že se stejnojmenným počinem nešlápl vedle, nabízí totiž mnohem víc, než známý standard.

Novou aplikaci RunCzech si mohou uživatelé Androidu stáhnout zdarma na Google Play od pondělí 18. května, vlastníci iPhonů se snad dočkají během několika týdnů.

Novinka nabídne informace a aktuality z běžeckého světa RunCzech, získáte přehled o chystaných závodech, svých výsledcích a v neposlední řadě můžete vytvářet vlastní běžecké skupiny či komunity nebo se připojit do některé stávající.

Jako vstupenka do aplikace, nejinak do běžeckého světa RunCzech, slouží takzvané Runners ID. Buď ho znáte ze svého profilu na webu RunCzech, či si ho nově vytvoříte.

Druhou stěžejní linku aplikace tvoří projekt Mattoni FreeRun neboli síť běžeckých tras po celé České republice. Všechny měří 5 kilometrů, díky tomu patrno, že cílí zejména na začátečníky a chce nadchnout nové zanícence, a prověřili je tisíce běžců. V Praze vás FreeRun zavede do Stromovky (na úvod počítejte s mírným výběhem a rovněž minete známou Šlechtovku) a na Letnou. Celkem ovšem obsahuje jedenadvacet úseků ve třinácti větších českých městech.

Je jedno, jestli vyběhnete sami nebo pozvete své známé, kolegy či přátele a uspořádáte si malý soukromý závod. Aplikace vás provede trasou, změří vám čas a díky běžeckému profilu Runners ID se můžete porovnávat s ostatními běžci. Všechny údaje jsou na jednom místě, takže přesně víte, kolik jste naběhali kilometrů, jaký je váš nejrychlejší čas i historie výsledků.

Tvůrci Mattoni FreeRun potvrzují, že cílem projektu je vzbudit v lidech vášeň pro běh, propojit zkušenější běžce s těmi, kteří kouzlo běhání teprve objevují. Na oblíbených běžeckých tratí budou rovněž probíhat pravidelné tréninky, které povedou zkušení ambasadoři. Běžecký tým, který se jim podaří sestavit, tak společně zažije nejen příjemné běžecké chvíle, ale také bude získávat body, které vášeň pro běh promění v odměnu. Za uběhnuté kilometry bude například možné získat slevu na běžecké vybavení.

„Motivaci potřebují všichni, jak zkušení ambasadoři, tak ti, kteří s běháním začínají. Myslíme si, že tento projekt přirozeně propojuje obě kategorie,“ říká Jan Kolafa, Senior Brand Manager Mattoni. „Pro ambasadory bude motivací odvést co nejlepší trénink, aby jejich svěřenci byli spokojení. A pro běžce bude hnací silou to, že mají s kým a kde pravidelně běhat,“ upřesňuje.

Na tréninky ambasadorů dohlédne Lída Formanová, mistryně světa v běhu na 800 m z roku 1999. „Sice už neběhám závodně, ale pořád mě to baví. A pokud to člověka baví, je to základ pro úspěšné tréninky,“ myslí si Ludmila Formanová.

Na trati se zájemci rovněž potkají se sportovním moderátorem a běžeckým nadšencem Vojtou Bernatským. Když novináři měli šanci si oficiální trasu ve Stromovce tento týden na vlastní nohy osahat, držel se směle v čele. Nebojte se ovšem, že by vám utíkal, tvrdí totiž, že důležitější než rychlost a výkon, je pro něj týmový duch.

„Běhání se pro mě stalo vášní asi před třemi lety. Už jsem si vyzkoušel i půlmaraton,“ prozrazuje Vojta Bernatský. „Ale kdybych měl po boku zkušenějšího běžce nebo trenéra, určitě bych se v počátcích nedopouštěl chyb a dnes bych třeba běhal jako Lída,“ směje se Bernatský s tím, že si uvědomuje důležitost ambasadorské role.

Ani tím však funkce aplikace RunCzech nekončí. V kalendáři najdete kromě událostí FreeRunu rovněž tréninky běžeckého centra Running Mall. To nabízí lekce pro začátečníky i ty zkušenější. V pestré nabídce patří k nejoblíbenějším intervaly či dlouhé běhy. Není to ale jen o běhání, vyzkoušejte moderní cvičení tabata či všestranně zaměřené funkční cvičení. Holandský olympijský spirnter tu zase vede Speed Run či kruhové tréninky. Zkrátka si vybere každý a ani novicové se nemusí tréninkové skupiny obávat, jim je určen pondělní trénink začátečníků či pravidelné lekce běžeckého stylu. Kromě toho se v Running Mall konají zajímavé přednášky o všem, co souvisí s během.

Komu ještě zatím ostych brání v tom zapojit se do většího kolektivu, přijde si na své v části aplikace Spoluběžci. Tady si můžete najít svého parťáka na běžecké seznamce, ve dvou či více lidech přece jen kilometry ubíhají skoro sami a zažije se větší zábava!

Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb

Aktuální počasí přímo svádí k tomu vyhnout se obloukem posilovně a vyrazit sportovat ven do přírody. Běh je jedním z nejúčinnějších kondičních, ale i kardio cvičení. Jak se při prvních pokusech nezranit?

Nepřeceňujte své možnosti

Nestanovujte si pro začátek nesplnitelné cíle. Obzvláště, pokud jste v běhání úplní nováčci. Na počátku je zcela běžné, že neuběhnete ani takové vzdálenosti, které se vám normálně zdají směšné. Případný neúspěch vás totiž může lehce demotivovat či si akorát přivodíte zranění. Pokud je to potřeba, klidně běh střídejte s rychlou chůzí. Po několika pokusech si tělo začne zvykat a uvidíte, že budete mít daleko větší výdrž.

Zvolte vhodnou obuv

Běžecké boty jsou naprostým základem výbavy. Vyplatí se navštívit specializovanou prodejnu a nechat si poradit – například na základě diagnostiky došlapu. Bez patřičné obuvi by vám běh přivedl více potíží než radosti. Začátečníci by se měli vyhnout minimalistické obuvi.

Naučte se správně dýchat

Správné dýchání je důležité, a to nejen při běhu, ale při spoustě každodenních činností. Pokud dýcháte špatně, běh často doprovází nepříjemné píchání v boku, které vám již po pár metrech může řádně zpomalit či zastavit tempo. Ideální stav je nádech na dva kroky nosem a výdech na další dva kroky pusou. Pokud běžíte pomaleji, poměr nádechů a výdechů může být i 3:3. Dýchat navíc musíte tak, abyste dokázali využít maximum kapacity. Tzn., že vaše nádechy by měly mířit do břicha. Pokud se vám při hlubokém dýchání nadzvedává hlavně hrudník, je to špatně.

Neběhejte na lačno ani hned po jídle a dodržujte pitný režim

Nejideálnější je vyběhnout zhruba dvě hodiny po jídle. Pokud patříte mezi milovníky ranního běhu, i před ním je ideální něco malého sníst, třeba banán, musli tyčinku či pár piškotů. Tělo je po několika hodinách bez jídla unavené a bez cukru nepodáte takový výkon. Co se týče pitného režimu, vhodná je neperlivá voda či neslazené bylinkové čaje po celý den.

Protáhněte se

Protažení je tolik důležité a přesto opomíjené. Běžci jsou často v časovém presu nebo jednoduše zapomenou. Řádné protažení je ovšem zcela zásadní nejen, abyste předešli úrazům spojeným s natrhnutými svaly, ale také mobilizuje klouby.

Nepanikařte, pokud z počátku nebudete podávat přímo skvostné výkony. Vše je o tréninku a po čase sami uvidíte, že si běhání zamilujete.

Foto: Archiv Running Mall

Kam dál?

Kdy se stává z přejídání porucha příjmu potravy?Kdy se stává z přejídání porucha příjmu potravy?

Kdy se stává z přejídání porucha příjmu potravy?

pátek, 15. května 2015, 11:24Epizody přejídání se objevují u lidí s mentální bulimií, kteří se snědeného jídla následně zbavují...

Podpora prevence proti rakovině prsu a děložního čípkuPodpora prevence proti rakovině prsu a děložního čípku

Podpora prevence proti rakovině prsu a děložního čípku

pondělí, 11. května 2015, 15:35Česká republika patří k zemím s největším výskytem nádorových onemocnění. Alarmující je fakt, že...

Výskyt obezity u dětí stoupá, řešením je osvěta a prevenceVýskyt obezity u dětí stoupá, řešením je osvěta a prevence

Výskyt obezity u dětí stoupá, řešením je osvěta a prevence

sobota, 9. května 2015, 16:39Výskyt obezity u dětí stoupá, v některých zemích, jako například v Británii, je to téměř pohroma,...

O čem píšou další Drbny

Motor nadělil Frýdku pět gólů a z charitativního zápasu odchází jako vítězMotor nadělil Frýdku pět gólů a z charitativního zápasu odchází jako vítěz

Motor nadělil Frýdku pět gólů a z charitativního zápasu odchází jako vítěz

Dnes, 19:50Předposlední domácí duel věnovaný Centru Bazalka Motor zvládl a proti nepříjemnému Frýdku-Místku...

V hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontrolyV hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontroly

V hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontroly

Dnes, 18:52Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska...

Chci pomoci týmu do ligy, tvrdí posila Dynama Daniel MarečekChci pomoci týmu do ligy, tvrdí posila Dynama Daniel Mareček

Chci pomoci týmu do ligy, tvrdí posila Dynama Daniel Mareček

Dnes, 18:02Jeho příchod byl nečekaný. Pokud by zdraví nezradilo Filipa Havelku, zřejmě by se Daniel Mareček...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o