Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Drbna.cz

ANALÝZA: Nejliberálnější europoslance měli Svobodní a ODS

čtvrtek, 23. května 2019, 09:37

Nejliberálnějšími europoslanci, kteří podporovali decentralizaci nebo volný trh, byli v končícím volebním období podle analýzy Liberálního institutu zástupci Svobodných a ODS. Naopak nejméně liberálními byla čtveřice sociálních demokratů. Výsledky analýzy Liberální institut dnes představil s cílem přispět ke kvalifikovanějšímu rozhodování českých voličů ve volbách do Evropského parlamentu.

Smyslem projektu je přiblížit občanům hlasování poslanců Evropského parlamentu o nejdůležitějších směrnicích, nařízeních nebo dohodách jako například o ochraně autorských práv na digitálním trhu nebo o Úřadu evropského veřejného žalobce.

Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek řekl, že ve srovnání propadli zástupci STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, kteří jsou méně liberální než jejich straničtí kolegové ve Sněmovně nebo Senátu. "Svědčí to o tom, že zatímco doma jsou pravicové strany pod tlakem voličů, v Bruselu je tlak o dost menší, takže opozice vůči větší centralizaci je slabší," uvedl.

Hlasování europoslanců ale přesto podle Pánka může změnit domácí tlak. Například při hlasování o směrnici o copyrightu na internetu pětice europoslanců (Jan Zahradil, Evžen Tošenovský (oba ODS), Jiří Pospíšil (TOP 09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a sociální demokrat Jan Keller) změnila svůj postoj od původně kladného na záporný, další se nakonec hlasování zdrželi, dodal.

Ředitel Centra pro výzkum EU David Bartas z Liberálního institutu poukázal na rozpor mezi slovy a činy u vládního hnutí ANO. Zatímco jeho šéf a premiér Andrej Babiš se staví do pozice ochránce národních zájmů, jeho europoslanci patří do eurocentralizační frakce ALDE, uvedl Bartas. Podle něj volební jednička ANO Dita Charanzová hlasovala v devíti z deseti případů v souladu s touto frakcí. Podpořila například společný základ firemních daní, který by vedl ke zvýšení daní v Česku, dodal.

Nejliberálnějším z celkového počtu 21 poslanců, kteří zaujali místa v Evropském parlamentu, byl Jiří Payne (Svobodní), nejméně liberálním Keller. Komunisté byli v první polovině žebříčku.

Napsal(a) ČTK | Foto jiripayne.cz

Štítky ČR, EU, parlament, europoslanci,

O čem píšou další Drbny

I výbava k vodě se vyplatí kupovat u odborníků. Jednou z možností je kamenný obchod a e-shop KWS sportsI výbava k vodě se vyplatí kupovat u odborníků. Jednou z možností je kamenný obchod a e-shop KWS sports

I výbava k vodě se vyplatí kupovat u odborníků. Jednou z možností je kamenný obchod a e-shop KWS sports

Dnes, 18:51Léto je v plném proudu a nastává ten pravý čas na dovolenou. Je ale také od toho zkoušet něco...

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních letKOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Dnes, 17:29Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. „Týjo, celý můj táta. Neskutečný, to musí vidět...

Český Krumlov se zaměří na kontroly vypouštění nevhodného odpadu do kanalizaceČeský Krumlov se zaměří na kontroly vypouštění nevhodného odpadu do kanalizace

Český Krumlov se zaměří na kontroly vypouštění nevhodného odpadu do kanalizace

Dnes, 17:26V poslední době došlo v Českém Krumlově opakovaně k problému v důsledku nesprávného užívání...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o