Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Drbna.cz

ANALÝZA: Nejliberálnější europoslance měli Svobodní a ODS

čtvrtek, 23. května 2019, 09:37

Nejliberálnějšími europoslanci, kteří podporovali decentralizaci nebo volný trh, byli v končícím volebním období podle analýzy Liberálního institutu zástupci Svobodných a ODS. Naopak nejméně liberálními byla čtveřice sociálních demokratů. Výsledky analýzy Liberální institut dnes představil s cílem přispět ke kvalifikovanějšímu rozhodování českých voličů ve volbách do Evropského parlamentu.

Smyslem projektu je přiblížit občanům hlasování poslanců Evropského parlamentu o nejdůležitějších směrnicích, nařízeních nebo dohodách jako například o ochraně autorských práv na digitálním trhu nebo o Úřadu evropského veřejného žalobce.

Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek řekl, že ve srovnání propadli zástupci STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, kteří jsou méně liberální než jejich straničtí kolegové ve Sněmovně nebo Senátu. "Svědčí to o tom, že zatímco doma jsou pravicové strany pod tlakem voličů, v Bruselu je tlak o dost menší, takže opozice vůči větší centralizaci je slabší," uvedl.

Hlasování europoslanců ale přesto podle Pánka může změnit domácí tlak. Například při hlasování o směrnici o copyrightu na internetu pětice europoslanců (Jan Zahradil, Evžen Tošenovský (oba ODS), Jiří Pospíšil (TOP 09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a sociální demokrat Jan Keller) změnila svůj postoj od původně kladného na záporný, další se nakonec hlasování zdrželi, dodal.

Ředitel Centra pro výzkum EU David Bartas z Liberálního institutu poukázal na rozpor mezi slovy a činy u vládního hnutí ANO. Zatímco jeho šéf a premiér Andrej Babiš se staví do pozice ochránce národních zájmů, jeho europoslanci patří do eurocentralizační frakce ALDE, uvedl Bartas. Podle něj volební jednička ANO Dita Charanzová hlasovala v devíti z deseti případů v souladu s touto frakcí. Podpořila například společný základ firemních daní, který by vedl ke zvýšení daní v Česku, dodal.

Nejliberálnějším z celkového počtu 21 poslanců, kteří zaujali místa v Evropském parlamentu, byl Jiří Payne (Svobodní), nejméně liberálním Keller. Komunisté byli v první polovině žebříčku.

Napsal(a) ČTK | Foto jiripayne.cz

Štítky ČR, EU, parlament, europoslanci,

O čem píšou další Drbny

Muž opakovaně napadal bývalou přítelkyni, je trestně stíhánMuž opakovaně napadal bývalou přítelkyni, je trestně stíhán

Muž opakovaně napadal bývalou přítelkyni, je trestně stíhán

Dnes, 09:56Jindřichohradečtí policisté ve středu vyjížděli k napadení ženy. To má na svědomí její bývalý...

Slavnostní přehlídka na náměstí omezí řidičeSlavnostní přehlídka na náměstí omezí řidiče

Slavnostní přehlídka na náměstí omezí řidiče

Dnes, 08:36Slavnostní přehlídka, která připomene Den vzniku samostatného československého státu, omezí řidiče....

Motor vynuloval Jestřáby a bere pátou výhru v řaděMotor vynuloval Jestřáby a bere pátou výhru v řadě

Motor vynuloval Jestřáby a bere pátou výhru v řadě

sobota, 19. října 2019, 19:22K poslednímu zápasu v první polovině základní části jel Motor do Prostějova, tedy k týmu, který měl...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o