Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Drbna.cz

Dnešní demonstrace na Václavském náměstí se účastní 120 tisíc lidí

úterý, 4. června 2019, 19:55

Dnešní demonstrace na Václavském náměstí za demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) se podle pořadatelské iniciativy Milion chvilek účastní zhruba 120 tisíc lidí. Dosud největší demonstrací po roce 1989 byla v dubnu 2012, kdy lidé protestovali proti reformám tehdejší vlády Petra Nečase (ODS). Podle tehdejších odhadů se jí účastnilo až 150 tisíc lidí, podle policie šlo o 90 tisíc lidí. V listopadu 1997 demonstrovalo proti politice vlády Václava Klause (ODS) na Staroměstském náměstí v Praze až 120 tisíc lidí, tedy stejně jako dnes.

Dnešní účast je podle organizátorů dvojnásobná proti té, která se na Václavském náměstí konala před dvěma týdny. Demonstrace za demisi Benešové se konají každý týden od konce dubna, v Praze je dnes popáté. Minulý týden se demonstrace v Praze nekonala, přesunula se do českých měst. Podle informací místopředsedy Milionu chvilek Benjamina Rolla se účast ve 240 městech dostala na celkových 50 tisíc lidí. Příští demonstrace je plánována na Letné v neděli 23. června.

Podporu demonstrujícím podle organizátorů vyjádřila většina členů Národního divadla, dále Dejvické divadlo, Činoherní klub, Divadlo Na Zábradlí, La Fabrika, Divadlo v Dlouhé, Divadlo na Jezerce či Divadlo MANA. Některá z nich posunula začátek představení, aby se lidé i herci mohli demonstrace účastnit. Demonstranti v úvodu akce drželi minutu ticha za zesnulého spisovatele a bývalého politického vězně Jiřího Stránského a také za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu.

Organizátoři uvedli, že na pořádání dnešní akce se podílí přes sto dobrovolníků. Zakládající člen Unie daňových poplatníků ČR David Hubal jako první řečník sdělil, že akce je placená z peněz tisíců dárců.

Napsal(a) ČTK | Foto Milion chvilek pro demokracii

Štítky ČR, demonstrace, vláda, právo, Babiš, justice, Benešová, Praha,

O čem píšou další Drbny

VŠTE otevře Podnikovou ekonomiku v inženýrském programuVŠTE otevře Podnikovou ekonomiku v inženýrském programu

VŠTE otevře Podnikovou ekonomiku v inženýrském programu

Dnes, 18:21Třetím magisterským studijním programem, zakončeným titulem Ing., se na českobudějovické VŠTE stane...

Dálnice z Bošilce do Ševětína je otevřená. ŘSD zprovoznilo dalších osm kilometrů D3Dálnice z Bošilce do Ševětína je otevřená. ŘSD zprovoznilo dalších osm kilometrů D3

Dálnice z Bošilce do Ševětína je otevřená. ŘSD zprovoznilo dalších osm kilometrů D3

Dnes, 17:48Dálnice D3 se dnes rozrostla o dalších osm kilometrů. Po více než třech letech dnes Ředitelství...

FOTO/VIDEO: Na Helfenburku padla poslední klapka. Natáčení pohádky Zakleté pírko jde do fináleFOTO/VIDEO: Na Helfenburku padla poslední klapka. Natáčení pohádky Zakleté pírko jde do finále

FOTO/VIDEO: Na Helfenburku padla poslední klapka. Natáčení pohádky Zakleté pírko jde do finále

Dnes, 17:07 Na jihu Čech se točí další pohádka z dílny Zdeňka Trošky. Podle režiséra není Zakleté pírko...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o