Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Drbna.cz

Nemocniční kaplan: Lidé si často chtějí jenom popovídat

sobota, 15. června 2019, 09:03

Lidé si podle nemocničního kaplana Jana Koloucha, který působí v pražské Nemocnici Na Bulovce, často chtějí jenom popovídat. Setkává se tak i s lidmi, kteří v boha nevěří. Nejvíc práce má na onkologii nebo v léčebně dlouhodobě nemocných, řekl v rozhovoru. Na Bulovce byla dnes vysvěcena nemocniční kaple, o jejíž zřízení tamní kaplani usilovali deset let. Kromě pacientů a jejich blízkých má sloužit i personálu. Kaplani slouží ve většině nemocnic.

"Když jsem nastupoval, tak jsem si říkal, co tady budu dělat, když je tady málo věřících lidí. Překvapilo mě, že je tu spousta lidí, kteří o sobě tvrdí, že jsou nevěřící, ale postupně, když se s nimi člověk baví, tak odkrývají to, že v něco věří. Nemyslí si, že všechno je náhoda," řekl Kolouch.

Nejčastěji dochází za pacienty z oddělení onkologie nebo léčebny dlouhodobě nemocných, kde jde i o dlouhodobé provázení. "Jsou to ale také třeba lidé, kteří mají před těžkým úrazem nebo operací a potřebují lidskou podporu. Někdy jde o motivaci, útěchu, někdy dojde i na duchovní rozhovory," dodal.

Podle ředitele nemocnice Jana Kvačka je důležité, aby lidé, kteří mají komplikované onemocnění, byli v dobré psychické kondici a pracovali na uzdravení. "Procento lidí s vyznáním, kteří se identifikují jako věřící, je malé. Ale o služby kaplanů má zájem i velké množství lidí, kteří se věřící necítí, protože jim to psychicky pomáhá, je to uklidňující," řekl.

Také podle biskupského vikáře Jana Balíka, který kapli Božího milosrdenství posvětil, nemocní potřebují zdravotní i duchovní péči. "Zdravotní péče nabrala takovou kvalitu, že se trochu zapomíná na člověka a jeho duši," dodal.

Kaple je otevřena od 06:00 do 18:00, lidé tam mohou přijít a sami posedět. V pátek a v neděli je tam mše. Vybavena byla díky sponzorskému daru Pražského arcibiskupství. "Dveře jsou uzpůsobené tomu, aby tam byl klid a ticho," uvedl Kolouch.

Podle něj tam může mířit i zdravotnických personál, jehož práce je velmi stresující, když někdo chce být sám nebo se soustředit před nějakým výkonem. "Většinou, když chtějí hovořit s námi, tak si nás odchytnou na oddělení. Mám tam soukromé prostory, kde jim mohu naslouchat," doplnil. V nemocnici slouží čtyři kaplani, dva muži a dvě ženy. Kromě kněžích také evangelická farářka a římskokatolická kaplanka.

Napsal(a) ČTK | Foto Nemocncie Na Bulovce

Štítky ČR, církve, nemocnice, NNB,

O čem píšou další Drbny

Muž opakovaně napadal bývalou přítelkyni, je trestně stíhánMuž opakovaně napadal bývalou přítelkyni, je trestně stíhán

Muž opakovaně napadal bývalou přítelkyni, je trestně stíhán

Dnes, 09:56Jindřichohradečtí policisté ve středu vyjížděli k napadení ženy. To má na svědomí její bývalý...

Slavnostní přehlídka na náměstí omezí řidičeSlavnostní přehlídka na náměstí omezí řidiče

Slavnostní přehlídka na náměstí omezí řidiče

Dnes, 08:36Slavnostní přehlídka, která připomene Den vzniku samostatného československého státu, omezí řidiče....

Motor vynuloval Jestřáby a bere pátou výhru v řaděMotor vynuloval Jestřáby a bere pátou výhru v řadě

Motor vynuloval Jestřáby a bere pátou výhru v řadě

sobota, 19. října 2019, 19:22K poslednímu zápasu v první polovině základní části jel Motor do Prostějova, tedy k týmu, který měl...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o