Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Drbna.cz

Školákům končí prázdniny, meteorologům začíná podzim

neděle, 1. září 2019, 08:18

Školákům dnes končí letní prázdniny, v pondělí se po dvou měsících vrátí do lavic. Současně začíná meteorologický podzim, zatímco astronomické léto potrvá až do 23. září. Teploty zejména v Polabí a na jižní Moravě vystoupají první zářijový den až k 33 stupňům Celsia, přes den ale dorazí bouřky, které přinesou prudké ochlazení a někde i trvalejší déšť.

Do prvních tříd nastoupí letos asi 107 800 dětí, celkem bude do základních škol chodit zhruba 953.500 žáků, což je přibližně o 12 500 víc než loni. Střední školy bude navštěvovat kolem 409 000 žáků, tedy meziročně asi o 5000 víc.

První den nového školního roku teploty spadnou místy až k 16 stupňům, bude pršet. Jako celek by ale září mělo být podle dlouhodobé prognózy teplotně nadprůměrné, srážek bylo zhruba stejně, jako bývá v tomto období zvykem.

Jaké bylo letošní meteorologické léto z hlediska teplot a srážek, bude známo v příštích dnech. Loňské léto bylo společně s létem 2003 nejteplejší od roku 1961, odkdy se na českém území sledují měsíční průměry teplot. Tento rok bylo počasí proměnlivější, častěji pršelo a chladnějších dnů bylo víc než před rokem.

Astronomické léto je období od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti. Letos skončí 23. září. Meteorologické či klimatologické léto trvá na severní polokouli vždy od 1. června do 31. srpna. Pevně stanové roční doby zavedli odborníci pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat. Rozlišuje se ještě vegetační léto jako roční doba, kdy jsou průměrné denní teploty vyšší než 15 stupňů Celsia.

Napsal(a) ČTK

Štítky ČR, počasí, školy, podzim

O čem píšou další Drbny

SOUTĚŽ: Světoznámý mim vystoupí na Pohádkové TřeboniSOUTĚŽ: Světoznámý mim vystoupí na Pohádkové Třeboni

SOUTĚŽ: Světoznámý mim vystoupí na Pohádkové Třeboni

Dnes, 12:06Slyšte, slyšte! Na vědomost se dává, že v sobotu 26. října odstartuje v Třeboni pohádkový maraton....

Žhář za tři roky založil minimálně deset požárů, způsobil škodu za nejméně 135 tisícŽhář za tři roky založil minimálně deset požárů, způsobil škodu za nejméně 135 tisíc

Žhář za tři roky založil minimálně deset požárů, způsobil škodu za nejméně 135 tisíc

Dnes, 10:56Dačičtí policisté ve spolupráci s jindřichohradeckými kriminalisty a s dačickými hasiči dopadli...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co je to Nedabylka?České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co je to Nedabylka?

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co je to Nedabylka?

Dnes, 09:22Tomáš Hobizal, jeden ze znalců českobudějovické „vodní“ historie, nás s Milanem vytáhl do Nedabyle....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o