Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Drbna.cz

Česku podle experta chybí strategie boje s dezinformacemi

středa, 9. října 2019, 15:39

Českému státu chybí podle vedoucího Centra proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra Benedikta Vangeliho koordinace a strategie boje s těmito hrozbami včetně šíření dezinformací. Nemá ani jednotnou komunikační politiku, což se ukázalo při kauze novičok. Vangeli to dnes uvedl na semináři o informační válce, který se konal v sídle Senátu. Náprava by podle něj nebyla nijak nákladná, chybí prý ale dostatek vůle.

"Nemáme stanovenu žádnou politiku v oblasti hybridních hrozeb," prohlásil Vangeli. Hybridními hrozbami jsou označovány metody, jejichž cílem je destabilizace společnosti, ať už formou dezinformací a propagandy na sociálních médiích, šířením falešných zpráv, zastrašováním, nebo kybernetickými útoky.

Vangeli uvedl, že jeho úřad o 13 lidech se zabývá hrozbami jen z hlediska vnitřní bezpečnosti státu. Na ostatních zainteresovaných ministerstvech obdobné útvary nevznikly. "Ostatní ministerstva zvážila - a nevytvořila tyto centra. Na to vyhrazeny žádné kapacity nejsou. Sportovní agenturu máme novou, na to je, ale na bezpečnost se vždycky nějakým způsobem peníze nenajdou," doplnil Vangeli.

Pracovní skupina k hybridním hrozbám při Bezpečnostní radě státu podle Vangeliho funguje v zásadě formálně. Koordinaci by pomohl spíše útvar podobný slovenskému Národnímu bezpečnostní analytickému centru, který byl vytvořen v rámci civilní kontrarozvědky.

Absence jednotné komunikační politiky státu se podle Vangeliho ukázala při loňské kauze otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala látkou novičok. Zatímco premiér Andrej Babiš uvedl, že se tato látka v ČR nikdy nevyráběla, prezident Miloš Zeman oznámil opak. "V krizových situacích, jako byl třeba novičok, jsme ukázali, že nedokážeme komunikovat jednotně," řekl Vangeli.

O potřebě sjednocení koncepce a systémové koordinaci mluvil také zmocněnec ministerstva zahraničí pro nové hrozby Jiří Šedivý. K základním obranným úkolům patří spolu s ochranou kritické infrastruktury a kontinuitou vlády také zajištění odolnosti proti manipulacím s informacemi a schopnost kritického myšlení.

Aktéři semináře poukazovali na to, že nejaktivnější je v hybridní válce Rusko spolu s Čínou. Podle analytika Jakuba Kalenského je ruským strategickým cílem oslabování Západu a oslabování důvěry v EU a NATO třeba zpochybňováním demokratických systémů a zveličováním jejich problémů.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky ČR, senát, média, internet

O čem píšou další Drbny

Žhář za tři roky založil minimálně deset požárů, způsobil škodu za nejméně 135 tisícŽhář za tři roky založil minimálně deset požárů, způsobil škodu za nejméně 135 tisíc

Žhář za tři roky založil minimálně deset požárů, způsobil škodu za nejméně 135 tisíc

Dnes, 10:56Dačičtí policisté ve spolupráci s jindřichohradeckými kriminalisty a s dačickými hasiči dopadli...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co je to Nedabylka?České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co je to Nedabylka?

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co je to Nedabylka?

Dnes, 09:22Tomáš Hobizal, jeden ze znalců českobudějovické „vodní“ historie, nás s Milanem vytáhl do Nedabyle....

V případu znásilněné školačky padl trest, dívka dodnes trpí posttraumatickým syndromemV případu znásilněné školačky padl trest, dívka dodnes trpí posttraumatickým syndromem

V případu znásilněné školačky padl trest, dívka dodnes trpí posttraumatickým syndromem

Dnes, 07:07U Krajského soudu včera padl trest za znásilnění školačky. K přepadení došlo loni v prosinci....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o