Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Drbna.cz

Státní čínský CITIC „polyká“ akvizice ztroskotalé skupiny CEFC. Dojde i na Česko

neděle, 4. listopadu 2018, 11:03

Podle ruského listu Vědomosti nejnověji převezme čínská státní agentura CITIC podíl společnosti CEFC v ruské státní ropné společnosti Rosněfť. CITIC postupně přebírá konglomerát CEFC v celé jeho složité organizační struktuře. Převzít by měl i akvizice CEFC v ČR.

Vědomosti citují dva na sobě nezávislé zdroje. Podle prvního by měl CITIC převzít podíl CEFC v Rosněfti – včetně pětiletého závazku dodávek 10 milionů tun ropy ročně – přímo, tedy bez účasti CEFC, prostřednictvím své divize CITIC Resources.

Druhý zdroj uvádí, že podle alternativního plánu by měl CITIC převzít podíl v Rosněfti prostřednictvím singapurské pobočky CEFC, která přejde do portfolia CITICu.

Jde to i bez předsedy

Některé z českých akvizic CEFC, jako fotbalový klub SK Slavia Praha nebo pivovary Lobkowicz, možná CITIC přenechá dalším čínským společnostem.

České vedení společnosti CEFC Europe v čele s bývalým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a bývalým eurokomsařem Štefanem Fülem již také plynule přešlo do nově založené společnosti CITIC Europe.

Tvrdík a Füle současně stojí v čele Smíšené česko-čínské komory, soukromého subjektu pověřeného ministerstvem práce a průmyslu mimo jiné koordinací hospodářské spolupráce s ČLR v rámci Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka.

Toto centrum funguje při čínské Státní komisi pro rozvoj a reformy (NDRC, bývalá Plánovací komise).

V soukromé společnosti CEFC dochází k de facto znárodnění čínským státem v nepřítomnosti jejího nominálního zakladatele a předsedy Jie Ťien-minga. Ten je od února zadržován na neznámém místě blíže neurčenými orgány KS Číny.

Soud, který nebude

I po svém zmizení zůstává nadále poradcem českého prezidenta Zemana, a to oficiálně až do rozhodnutí soudu. Žádný soud s Jie Ťien-mingem se ovšem neplánuje; dosud nebyl z ničeho ani formálně obviněn.

Čínská státní televize pouze nedávno mimoděk zmínila, že měl uplácet provinčního tajemníka KS Číny za účelem přístupu k milardovým půjčkám od státní Čínské rozvojové banky.

V nejbližší době by se nicméně měl konat soud s jiným představitelem CEFC, generálním tajemníkem jejího stejnojmenného neziskového křídla Patrickem Ho.

Ten je v USA obviněn rovněž z korupce, a sice z uplácení předsedy Valného shromáždění OSN a vysokých afrických představitelů, včetně prezidentů Čadu a Ugandy.

Předsedovi VS OSN Samu Kutesovi měl Patrick Ho v roce 2015 převést na soukromý účet půl milionu dolarů poté, co se stal Jie Ťien-ming Kutesovým čestným poradcem. Téhož roku jmenoval Jieho svým čestným poradcem také český prezident Zeman.


Tento text byl původně publikován na portále Hlídací pes.

Napsal(a) Sinopsis | Foto SK Slavia Praha | Zdroj hlidacipes.org

Štítky Hlídací pes, Sinopsis, Čína, CEFC,

O čem píšou další Drbny

U Dehtáře shořela chatka, škoda je třicet tisícU Dehtáře shořela chatka, škoda je třicet tisíc

U Dehtáře shořela chatka, škoda je třicet tisíc

Dnes, 19:08Hasiči vyjížděli v pondělí odpoledne k požáru chatky u rybníku Dehtář. Veranda byla v době příjezdů...

Rozvoz burčáku až ke dveřím domu? To není hudba budoucnosti, ale ojedinělá služba budějcké Vinotéky SklípekRozvoz burčáku až ke dveřím domu? To není hudba budoucnosti, ale ojedinělá služba budějcké Vinotéky Sklípek

Rozvoz burčáku až ke dveřím domu? To není hudba budoucnosti, ale ojedinělá služba budějcké Vinotéky Sklípek

Dnes, 17:43Máte chuť na kvalitní víno či sezónní burčák a nechce se vám pro něj do vinotéky? Nezoufejte. Přímo...

SOUTĚŽ: Motor čeká v sobotu Slavia. Můžete vyhrát vstupenky na zápasSOUTĚŽ: Motor čeká v sobotu Slavia. Můžete vyhrát vstupenky na zápas

SOUTĚŽ: Motor čeká v sobotu Slavia. Můžete vyhrát vstupenky na zápas

Dnes, 16:12Týden zakončí Motor zápasem na domácí půdě. Na led Budvar arény přijede pražská Slavia. Podaří se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o